امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار


بیکاری = ناامیدی، ناکامی و افسردگی روز چهارشنبه 93/3/14 به جهت گرفتن آماری از شرکت های فعال، تعداد نیروهای بومی و غیر بومی مشغول به کار در آنها و همچنین تعداد نیروهای جوان، تحصیل کرده، ولی بیکار شهرستان دهلران به اداره های متولی کار مراجعه ای داشتم.

هر چند متولیان اینکار همگی بر نداشتن چنین آماری تاکید داشتند ولی مرا برای بدست آوردن آماری این چنینی، به دیگر ادارات ارجاع می دادند، تا حدودی احساس می کردم، تلاشم برای رسیدن به جوابی در آن زمینه، سودی در پی نخواهد داشت.

بر همگان واضح و روشن است خانواده های بسیاری در شهرستان دهلران به مانند دیگر شهرستان ها، برای جوانان تحصیل کرده و جویای کارشان در رنج و عذاب بسر می برند و شاید بیکاری را معضلی فراگیر، که دامن جوانانشان را گرفته، نام نهاد و این جای افسوس دارد که چرا توان و انرژی این همه جوان تحصیل کرده، باید به بطالت برود.

اگر نگاهی بسیار سطحی به گوشه و کنار شهر انداخته باشیم، می بینیم که جوانان بسیاری در اجتماع های دو سه نفره گرد هم جمع شده اند و روزها و شب ها را به صورت متوالی در دوری تکراری، ولی به صورت باطل در حال سپری کردن می باشند.

خانواده ها افسوس بیکاری فرزندانشان را می خورند و فرزندان آنها غصه آینده نه چندان دور، ولی تاریک خود را می خورند و روز به روز به سمت ناامیدی و ناکامی به پیش می روند و تا رسیدن به قله های افسردگی راه زیادی در پیش ندارند.

اما حکایت جوانان شهر من: آنها علاوه بر تحمل غصه بیکاری، باید هر روز غصه دیدن استخدام و مشغول به کار شدن جوانان دیگر شهرها، در شرکت های شهرستان دهلران را بخورند، که این مشکل بر روی دوش آنها، بسیار سنگینی می کند. این در حالیست که مسئولان بارها تاکید بر این داشته اند که در شرکت های فعال در شهرستان، باید از جوانان بیکار بومی استفاده شود، هر چند بر ما پوشیده است که آیا آنها فقط در سخنرانی ها بر آن تاکید داشته و دارند یا اینکه در عمل، هم بر آن تاکید می کنند ولی جای سوال است که اگر در حد حرف و سخن نیست پس چرا روزانه به تعداد نیروهای غیر بومی در آن شرکت ها افزوده و در عوض، جوانان تحصیل کرده شهرستان بیکار و حتی به تعداد آنها اضافه می شود؟ آیا آنها تا بحال به غیر از سخن، از روشهای دیگری برای استخدام جوانان شهرستان در آن شرکت ها استفاده کرده اند؟

اگر به نصایح علما و بزرگان نگاهی کرده باشیم آنها در رفع معضل بیکاری جوانان تاکیدات بسیاری به مسئولین داشته اند، چون آنها می دانند این معضل چه تاثیرات مخرب و ویرانگری بر آنها و خانواده هایشان می گذارد، هر چند ما در این زمینه قصد اطاله کلام نداریم، چون همه شما از عواقب بیکاری کاملا آگاه هستید، ولی یکی دیگر از گفتنی هایم این می باشد که استخدام و مشغول به کار شدن جوانان این شهرستان در شرکت های فعال آن، حق مسلم آنهاست و آنها باید به جای نیروهای غیر بومی که فاقد هرگونه تخصص و حرفه خاصی می باشند، جذب و به کار گمارده شوند تا منبعد نه غصه بیکاری داشته و نه غصه استخدام نیروی غیر بومی.

از مسئولین می خواهیم در این جهت گامی اساسی بر داشته تا نگاه جوانان به آنها، نگاهی خوشبینانه شود و آنها اطمینان داشته باشند که اگر شرکت های فعال موجود در شهرستان در این راه گامی بر دارند در آینده ای نه چندان دور دیگر به ندرت شاهد بیکاری جوانان این شهرستان خواهیم بود و آنگاه جامعه ای بوجود خواهد آمد که مد نظر علما و بزرگان بوده است.

 در پایان نیاز به یادآوریست که در بیکاری جوانان شهرم چه کسانی مقصرند: آیا خانواده ها، که سعی در ازدیاد نسل( یکی از منویات رهبر انقلاب می باشد) نموده اند؟ آیا جوانان که سعی در پیدا کردن شغل نمی نمایند؟یا مسئولین. ....؟     

 برچسب‌ها: بیکاری جوانان, شهرستان دهلران

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group