امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار


راههای ارتباطی و توسعه یافتگی شهرها؟هر مسافری در بدو ورودش به هر شهری، اولین چیزی که نگاه او را نسبت به آن شهر از لحاظ محروم یا عدم محروم بودن در نوسان قرار می دهد، راهها و جاده های دسترسی به آن شهر می باشد، مطمئنآ برای همه اتفاق افتاده است که این نگاه را در هنگام ورود به شهرهای مختلف تجربه کنیم و با توجه به آن نگاه، لفظ محروم یا عدم محروم بودن را در برای  آن شهر بکار برده ایم.

یکی از نشانه های توسعه یافتگی هر منطقه ای، داشتن راههای شریانی نظیر اتوبان و بزرگراه برای ارتباط با دیگر شهرها می باشد، که استان ایلام و شهرستان دهلران از این نعمت محروم می باشند، ولی با توجه به اینکه از اتوبان و بزرگراه محروم می باشیم، جادها و راههای ارتباطی شهرستان دهلران از ابتدائی ترین راهها و جادها می باشند.

اگر نگاهی به جاده های شهرستان دهلران انداخته باشید، جاده ای که دارای مشکل نباشد، در میان آنها پیدا نخواهید کرد. شهرستان دهلران حلقه اتصال دو استان ایلام و خوزستان می باشد، ولی متاسفانه راه ارتباطی این دو استان که از یک طرف به اندیمشک خوزستان و از طرف دیگر به مهران ایلام ختم می شود، از هر دو طرف این جاده مواصلاتی، دارای عرضی بسیار کوتاه با چاله هایی که اگر با آن ناآشنا و یا در شب مجبور به تردد در آن باشید، مطمئنآ ماشین را به سختی می توانید از آن چاله ها عبور بدهید که این به سلامت رسیدن شما به مقصد را با هزاران اما و اگر روبرو می کند، و این در حالیست که این جاده چند سالی است به حلقه اتصال استانهای جنوبی و مرکزی کشور با کشور عراق تبدیل شده است.

یکی دیگر از جاده های شهرستان دهلران، جاده ایست که این شهر را به بخش زیبای زرین آباد می رساند ولی آن جاده با عرضی به مراتب کوچکتر از حد استاندارد و البته بسیار صعب العبور و ترسناک می باشد و به دلایل فوق بوده که در سالهای گذشته طرح جاده چم سرخ کلنگ زنی شده است ولی آینده آن هنوز در هاله ای از ابهام می باشد، با توجه به وجود اماکن متبرکه فراوان در آن بخش و همچنین ارتباطات زیادی که بین مردم دهلران و زرین آباد وجود دارد، ضرورت تسریع در ایجاد آن جاده لازم می باشد.

یکی دیگر از جاده های شهرستان دهلران، جاده ایست که این شهر را به شهرستان آبدانان می رساند و هدف از این نوشتار، بیان مشکلات آن جاده می باشد، اگر این مسیر را برای سفر به مورموری و آبدانان انتخاب کرده باشید، همینکه از چند کیلومتر از کارخانه گچ رد می شوید با جاده ای خاکی ولی زیرکوبی شده برخورد می کنید که شاید نزدیک به ده سال است، که به همان حال رها شده است، ولی جای خطرناک و ترسناک آن جاده، بعد از امامزاده سید حبیب می باشد، که معروف به گچ زاغ است، و واقعا آن نام برازنده آن می باشد، ولی ترس از آن دارم زمانی برسد که نام آن به تنگه جن(ملاکت) عوض شود، چون اگر شب هنگام در حال تردد در آن تنگه باشید، نمی دانید جلوی ماشین را نگاه کنید یا بغل های آنرا.

اکثر مردم شهرستان دهلران هشت سال دوران آوارگی جنگ تحمیلی را در بخش مورموری و شهر آبدانان سپری نمودند و مردم آن شهرها علاوه بر پیوندهای نسبی، دارای پیوندهای سببی فراوانی می باشند و بغیر از اینگونه پیوندها، دارای مراودات های فراوانی با هم هستند که روزانه شاید صدها ماشین به دلایل مختلف در حال تردد در آن جاده هستند و جای تامل بسیار آنجاست که آن جاده مسیر تردد نمایندگان گذشته و حال مجلس شورای اسلامی می باشد. و واقعا جای تعجب است! که آیا نمایندگان گذشته و فعلی مجلس، از این مسیر برای آمد و رفت بین این دو شهرستان استفاده نموده اند؟ آیا طی کردن این مسیر برای آنها سخت نبوده است؟ آیا در هنگام تردد در این مسیر هیچ این سوال به ذهن آنها خطور نکرده است که چرا این جاده، اینگونه می باشد و یا تا چه زمانی می خواهد بدین صورت باقی بماند؟ آیا واقعا به سر انجام رساندن آن جاده چقدر مشکل می باشد؟ ما که سودای ایجاد تونل 4500 متری کبیرکوه و جاده 45 کیلومتری چم سرخ را در سر می پرورانیم، درست شدن و آسفالت کردن آن جاده که شاید کمتر از 5 کیلومتر است، بسیار ساده تر از آنها نمی باشد.

مردم شهرستان دهلران باید مطمئن باشند که هر رهگذری برای دیدن محرومیت دهلران، نیاز به ورود به شهر را ندارند، چون همینکه قصد سفر به دهلران از طریق آن جاده ها را بکنند، محروم بودن آن برایشان قابل لمس تر می باشد.

امیدواریم مسئولین و نماینده محترم برای رفاه حال مردم شهرستان دهلران، در زمینه حل مشکلات جاده ها، اقدام عاجلی نمایند.  

برچسب‌ها: جاده ها, شهرستان دهلران, توسعه یافتگی

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group