امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار


نام دهلران و موسیان _ هفته دفاع مقدسرژه نیروهای مسلح هر ساله در 31 شهریور که مصادف با آغار جنگ تحمیلی هشت ساله کشور عراق علیه جمهوری اسلامی ایران می باشد، را در سیما به نظاره می نشینم، این را از دوران نوجوانی به جهت علاقمندی به سان و نظم نظامی دوست داشته ام، اما در رژه امسال که در مرقد مطهر امام"ره" برگزار می شد، گوش هایم را برای فهم سخنان آن گوینده که در حین مراسم به صورت حماسی، سعی در تهییج بخشیدن به بیننده می کرد، باز نموده بودم که به ناگاه متوجه این شدم که نامی از دهلران قهرمان به زبان آورد، آن موقع بود که حس خوشایندی همانند دوران نوجوانی که وقتی نام دهلران را به عنوان گرمترین شهر ایران در اخبار شبکه های سیما اعلام می شد، پیدا کردم و از بس آن گوینده سریع سخن می گفتند، شاید کمتر کسی متوجه شده باشد و این بود که به اطرافیانم گفتم نام دهلران را آورد.

اکنون سوال اینست که چه دلیلی وجود دارد، در این هفته که بنام دفاع مقدس می باشد، نامی از شهرهای دهلران و موسیان و رشادت های مردم آن مناطق بغیر از شبکه استانی آنهم به ندرت، از دیگر شبکه های ملی سیما به میان نمی آید و تاسف بیشتر آنجاست که وقتی می بینیم نام شهرهایی بر زبان مجریان سیما می آید که هیچگاه به اندازه مردم آن شهرها نه تجربه جنگ را داشته اند و نه تجربه آوارگی و سختی های آن؟

در این زمانه فیلم های سینمایی و مستند های فراوانی در مورد جنگ توسط کارگردانان مختلفی ساخته شده است، ولی وقتی به عنوان و محتوی آنها رجوع می شود، متاسفانه به فیلمی یا مستندی که در مورد شهرهایی چون دهلران و موسیان، هشت سال جنگ و آوارگی مردم آن شهرها و یا در مورد شهدای غیور آن شهرها باشد، بر نمی خوریم؟ این چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

هر چند در آن جنگ تحمیلی، شهرهای زیادی مورد هجوم حملات هوایی رژیم مخلوع آن کشور قرار گرفتند ولی شهر دهلران و موسیان از جمله معدود شهرهایی بودند که بصورت مستقیم مورد حمله زمینی قرار گرفتند و مرزداری خود را به ایرانیان و حاکمان ثابت نموده اند ولی چرا وقتی نقشه تهران بزرگ را به تماشا می نشینم، بسیاری از خیابان ها و میادین آن شهر به نام شهرهایی می باشد که در نقطه ای از ایران پهناور می باشند که هرگز سختی های جنگ و مرزداری را نچشیده اند ولی در مقابل آن نام شهرهای دهلران و موسیان که باید به خاطر جنگ و مرزدار بودن در اذهان تمامی ایرانیان به یادگار بماند، بر خیابانی یا میدانی از آن شهر که پایتخت و نماد ایران اسلامی می باشد، حک نشده است؟ دلیل این چه می تواند باشد؟

در آخر همه می دانیم مناطق مرزی غرب و جنوب غرب کشور، چون در جوار کشور اسلامی، شیعی عراق که حرم مطهر امامان زیادی در دل خود جای داده است، همیشه مورد هجمه دیگر کشورها و ادیان بوده است بدین خاطر انتظار هرگونه تهاجم به ایران اسلامی را هم باید داشت و این مناطق هستند که در مواقع نیاز باید مرزداران شایسته و لایقی همانند گذشته برای ایران اسلامی باشند پس بر مسئولین است در مورد سوالات مطرح شده به کنکاش پرداخته و بعد از پیدا نمودن علت، در آن زمینه ها اقدام عملی بعمل آورند.

هر چند ساخت فیلم و یا نام گذاری خیابان و میدانی در تهران به نام دهلران و موسیان دردی از جوانان و مردم آن شهرها را درمان نمی کند ولی در ایجاد حس عزتمندی، مسولیت مداری بیشتر و قدر شناسی از آنها موثر می باشد.  

برچسب‌ها: شهرستان دهلران, هشت سال جنگ

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group