امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار


مراقب فرزندانمان باشیم؟
چند صباحی است با پدیده ای شوم و خطرناک روبرو شده ایم که به سرعت در حال پیشرفت می باشد، در روند سرعتی آن عوامل گوناگونی از بیرون و داخل کشور دخیل می باشند.

انقلاب ایران به رهبری امام خمینی"ره" در سال 1357 به نام جمهوری اسلامی بر اریکه قدرت نشست از آن زمان کشورهای مختلفی که با مرام و مسلک انقلاب در تضاد بودند به وسایل و روش های مختلف، سعی در کارشکنی و ایجاد سد، در راه پیشرفت آن، داشته اند، از جنگ هشت ساله که بگذریم، به بهانه های واهی با سد تحریم روبرو شدیم، که تاکنون نه آن جنگ که تمام حاکمیت را به خود مشغول نموده بود و نه تحریم های سنگین نتوانسته اند ایران اسلامی را به زانو در آورند و تا حدودی به این نتیجه رسیده اند که نه جنگ و نه تحریم راه مقابله با ایران و جوانان آن نیست، بدین خاطر بود که بدنبال اهرم های دیگری برای مقابله می گشتند و زمانی مواد مخدرهای سنتی نظیر حشیش، تریاک، هروئین و ... و مواد مخدر صنعتی نظیر کراک، شیشه، کریستال و ... را برای نابودی جوانان این مملکت از طرق مختلف وارد کشور می کردند، که از این هم به نتیجه دلخواه نرسیدند ولی اکنون راه مقابله با ایران را از سخت افزاری به نرم افزاری که همان جنگ نرم می باشد تغییر داده اند و تمام انرژی و وقت خود را بر تاثیرگذاری بر ذهن و خیالات جوانان گذاشته اند و آن پدیده شوم که نابود کننده عزت نفس جوانان است چیزی جزء دیگر آزاری یا سادیسم نمی باشد و نباید فراموش کنیم که بسیاری از نوجوانان و جوانان از راه تهدید یا از راه دوستی مورد اغفال و مورد آزار دیگران قرار می گیرند و متاسفانه این پدیده در حال گسترش می باشد.

اکنون راه مقابله با این اهرم فشار بر ایران را باید بدانیم چون مقابله با آن از نوع مقابله با جنگ، تحریم و مواد مخدر نیست بلکه در اینجا وظایف والدین بسیار سنگین و خطیر می باشد چون در جنگ و تحریم کیان مملکت در خطر بود ولی در مواد مخدر و پدیده شوم دیگر آزاری علاوه بر کیان مملکت، بنیان خانواده هم با خطر مواجه شده است و سعی خود را در گرفتن عزت نفس و اعتماد به نفس از آنها کرده اند و به خوبی پی برده اند که نوجوانان و جوانان این مملکت با نوجوانان و جوانان دیگر ممالک در دفاع از کشورشان بسیار متفاوت می باشند و به این نتیجه هم رسیده اند که اگر در این راه و ترویج آن موفق بشوند، به نتیجه دلخواه خود که مدتهاست بدنبال آن می باشند، رسیده اند، برای مقابله با این هدف آنها، وظایفی بر حاکمان و والدین یا همان خانواده هاست.

اما وظایف دولتمردان: 1- در راه مقابله با اینگونه حرکات هیچگاه کوتاهی نداشته باشند. 2- همیشه در جهت آگاهی به خانواده ها از طریق وسایل جمعی اقدامات مثبتی داشته باشند. 3- همچنین در این راه سعی بر افزایش اعتبارات داشته باشند.

 در دین اسلام و همچنین در روانشناسی آمده است که هفت سال اول زندگی"7 تا 1" والدین باید بدون چون و چرا در خدمت فرزندان باشند ولی در هفت سال دوم زندگی"14 تا 7" این والدین هستند که باید بصورت مستقیم به فرزندان امر و نهی داشته باشند و در هفت سال سوم زندگی"21 تا 14" بصورت غیر مستقیم آنها زیر نظر داشته باشند.

اما وظایف والدین که به اعتقاد نگارنده، از وظایف حاکمان بسیار خطیر تر می باشد، از ابتدای هفت سال دوم زندگی شروع و در هفت سال سوم زندگی به اوج خود می رسد. 1- دوستان فرزندانمان را همیشه بشناسیم. 2- یاد دادن به فرزندانمان که همیشه وقایع بیرون از خانه را برایمان شرح دهند.3- اطلاع داشتن والدین از مکان هایی که فرزندانشان می روند. 4- یادآوری این نکته به فرزندانمان که همیشه با همسالان خود حشر و نشر داشته باشند. 5- سرکشی متناوب والدین به مدرسه فرزندانشان و حتی الامکان در زنگ های تفریح با آنها در حیاط مدرسه با عنوان یک دوست هم صحبت شود. 6- والدین همیشه سعی کنند به عنوان الگویی سالم و درست برای فرزندانشان باشند. 7- والدین جر و بحث خانوادگی در حضور فرزندان نداشته باشند. 8- سعی کنیم همیشه خود را در کنار فرزندانمان ببینیم و به عنوان یک دوست از آنها راهنمایی، نظر و مشورت بگیریم. 9- ...

                                                                                                                            

در آخر نکته دریافتی خود را که سالهاست در میان نوجوانان و جوانان هستم را به حضور خوانندگان ارجمند این مطلب ارائه می دهم، هر چند سنین"18 تا 12" سالگی به دوره نوجوانی یا بلوغ اطلاق می شود و دوره ای خطیر است ولی والدین باید بدانند سنین"14 و 13" سالگی در این دوره که مصادف با سال سوم راهنمایی و اول دبیرستان است بسیار خطیر تر می باشد، چون سنین فوق اوج خطر پذیری یک نوجوان و در برزخ کودکی و نوجوانی و همچنین در سنین عدم تصمیم گیری درست قرار دارد.

اما توصیه آخر: سعی کنیم فرزندانمان را از دوران ابتدائی به ورزش هدایت کنیم، چون ورزش در بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس و همچنین دفاع شخصی در این زمانه بسیار با اهمیت می باشد.

برچسب‌ها: مراقب, نوجوان و جوانان

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group