امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار

تبلیغات


مردم شهرستان دهلران از نفت و گاز بهره برداری شده آن شهرستان،هیچ سودی نمی برند؟شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب کشور دارای 7 میدان نفتی و 2 میدان گازی فعال و دارای 10 میدان نفتی غیر فعال می باشد.

از 7 میدان نفتی فعال، 5 تای آن، بنامهای چشمه(عین)خوش، پایدار، پایدارغرب، دالپری و دانان در شهرستان دهلران می باشد.خوب است بدانیم فقط از 2 میدان آن 5 میدان نفتی دهلران( مرکز بهره برداری و نمک زدایی چشمه خوش و شرکت بهره برداری دهلران ) روزانه قریب به 120 هزار بشکه نفت خام استخراج می شود در حالی که از بقیه میادین فعال آن شرکت قریب به 45 هزار بشکه نفت استخراج می شود، این بدین معناست که شهرستان دهلران دارای 90 درصد منابع نفت و گاز غرب کشور می باشد و این می تواند نشانه خوبی برای این باشد که دهلران از لحاظ منبع غنی نفت و گاز حرفهای فراوانی در کشور برای گفتن دارد و بدین خاطر بود که با همت نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی( دکتر آذر) در سال 1385 با حضور مقامات عالی وقت وزارت نفت کلنگ مجتمع پتروشیمی دهلران و در سال 1386 کلنگ پالایشگاه نفت دهلران با ظرفیت تولید روزانه 90 هزار بشکه نفت ، با مشارکت 90 درصدی بخش خصوصی به زمین زده شد.

اکنون نزدیک به 8 سال، از آن کلنگ زنیها می گذرد و هر ساله بسیاری از مسئولین شهرستان و استان از این دم می زنند که با سرمایه گذار جدیدی در شرف عقد قرارداد هستیم ولی دریغ از یک قرارداد موثر و یک تغییر هر چند جزیی در ظاهر آن پروژها و این بوده که ما بعد از این همه مدت به این نتیجه رسیده ایم که همه آنها وعده سر خرمن می دهند.

البته اکنون شنیده می شود که بعضی از مسئولین می گویند اینگونه پروژه ها برای دولت توجیه اقتصادی ندارند . در این رابطه چند سوال قابل پرسش می باشد. 1_ چرا تاکنون چنین توجیهاتی آورده نمی شد و همه اش حرف از بد قولی های سرمایه گذارارن بود؟ 2_ واقعآ اگر توجیه اقتصادی نمی داشت چرا آن زمان معاونین وزیر نفت وقت برای کلنگ زنی آن پروژها به دهلران می آمدند؟

آیا نزدیکی شهرستان دهلران به استان زر خیز خوزستان و همچنین کشور نوپای عراق و بازارهای بزرگ آن و نقش مهم آن پروژه ها در اشتغال جوانان تحصیل کرده شهرستان، استان و حتی غرب کشور نمی تواند توجیه اقتصادی خوبی برای کشور باشد و اگر اینها توجیهات خوبی برای احداث یک کارخانه نمی توانند باشند پس چه چیزهایی می توانند توجیهات خوبی باشند که بر ما پوشیده است؟

اما سوالات ما از مسئولین این می باشد که شما شهرستانی را سراغ دارید که با داشتن 6 درصد ذخائر نفت و 11 درصد ذخائر گازی کشور، دارای این همه مشکلات باشد؟ و سود و عواید این همه منبع غنی برای شهرستان و مردم آن چه چیزی می باشد؟

مگر نه اینست که مردم شهرستانهایی نظیر گچساران، مسجدسلیمان و ..... که دارای میدان های نفتی هستند از وجود این منبع خدادای به انحای مختلف بهره مند می شوند و شرکت نفت در کارهای عمرانی، ورزشی و پزشکی در آن شهرستانها فعال می باشد آیا این غیر از این می باشد که آنها دارای مسئولین و نمایندگانی فعال و دلسوز هستند ولی ما از این نعمت بزرگ هم بی بهره ایم.

اما تاسف بیشتر ما اینجاست که در شرکت های فعال نمک زدایی و اکتشاف نفت شهرستان به جای اینکه از این همه نیروی جوان و بیکار شهرستان استفاده شود از نیروهای پارتی دار غیر بومی استفاده می شود و اینجاست که مردم و مسئولین شهرستان باید در این زمینه فریاد خود را رساتر و بلندتر کنند تا مسئولین به خواب رفته شاید از خواب بیدار شوند.                       به امید آنروز که همه ما بیدار شویم.

 برچسب‌ها: نفت و گاز, سود مردم دهلران

نظرات   

 
#2 mahsun 1394-08-19 17:09
رتبه برتر ازمون استخدامی نفت 92
سمت ستادی به من اعلام شده که ستاد کرمانشاه از به کارگیری اینجانب خودداری میکند.......... خدمت نماینده شهرستان رتم که فرمودن قدرت مقابله با کرمانشاه ندارند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جوانی از دیار موسیان
 
 
#1 ازدیاری دور،اما آشنا 1394-05-20 09:04
با سلام. به نظر حقیر تا زمانی که آقای زنگنه وزیر هستند چیزی عاید منطقه ما نخواهد شد.البته زمان همه چیز را می سازد.دیگر آنکه نباید فراموش کنیم انتخاب نمایندگانی شایسته،باسواد،پ یگیرو مردمی که مشاورانی آگاه و منصف محلی داشته باشند و داشتن برنامه ریزی های غیر متعصبانه و پیگیریهای مردم دوست توسط مشاورانی قوی و محلی میتوانند در فرصت های مناسب امتیازات لازم را بگیرند ، طولی نخواهد کشید امتیاز نفت و گاز غرب از کرمانشاه گرفته خواهد شد و به منطقه دهلران خواهد رسید.ان شاءالله که مردم به دور از تعصب کسانی که شایستگی لازم را دارند انتخاب کنند.شاید والبته که شاید بتوانند گرهی هر چند کوچک از مشکلات بیکاری جوانان مظلوم منطقه بردارند
 

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group