امروز : ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
آخرین اخبار

تبلیغات


كاشت درخت، نجات زندگي

مهدي حياتي دكتراي علوم كشاورزي_ امروزه یکی از مشکلاتی که در جامعه ما  وجود دارد، عدم فرهنگ‌ سازی‌ها در زمینه درختکاری است که باید سعی کرد در جامعه به‌ عنوان یک فرهنگ به وجود آید.
اصول زیست محیطی و عمل به آنها، پرهیز از تخریب محیط زندگی و تلاش برای سالم سازی محیط زیست را از بارزترین حقوق انسانی می دانم چرا که  آباد سازی و آباد نگه داشتن محیط زیست در  آموزه‌های دینی و انسانی بسیار مورد تاکید قرار گرفته است .
یکی از راهکارهای مهم و لازم الاجرا و ضروری، می بایست جهت حفاظت از اراضی ملی در سطح روستاها و شهرها اقدام به شناسایی افراد با انگیزه مخصوصاً جوانان، دانش آموزان و دانشجویان به عنوان همیار طبیعت نمود و نتیجه و ماحصل آن احیا و حراست از منابع طبیعی خواهد بود.
یکی از نکات قابل توجه، حفظ و حراست از درختان است که از کاشت آن هم با ارزش‌تر و مهم‌تر است.
آن‌ قدر درباره عوارض نابودی محیط زیست و قطع درختان صحبت شده است که احتمالا هر حرفی، در حکم تکرار مکررات و خسته‌ کننده است. حالا دیگر کسی نیست که نداند «درختان ریه‌های زمین هستند» یا «محیط زیست به نسل آینده نیز تعلق دارد» یا... اما هنوز هم روند تخریب محیط زیست ادامه دارد. 
بنابراین جا دارد اشاره کنيم به حدیث گهرباری از رسول اکرم (ص):
مَن نَصَبَ شَجَرَةً و صَبَرَ عَلي حِفظِها والِقيامِ عَلَيها حَتّي تُثمِرَ كانَ لَهُ في كُلِّ شَي‏ءٍ يُصابُ مِن ثَمَرِها صَدَقَةٌ عِندَاللَّهِ
هر كس درختي بكارد و در نگهداري آن بكوشد تا ميوه دهد، در برابر هر چه از آن ميوه به دست آيد، پاداشي نزد خدا خواهد داشت (ميزان الحكمه ، ح 9143)
درخت، جلوه‌ای از خلقت پروردگار:
درخت یکی از زیباترین مظاهر خلقت و جلوه‌ای از تجلیات آفریدگار عالم است و نماد آبادانی و شاخص سبزی ،خرمی، مظهر زندگی و باعث تلطیف هوا و موجب آسایش، رفاه مردم، صفا و پاکی طبیعت می‌باشد.
از مهمترین نقشهای درختان در اکوسیستم ها این است که هنگام سیل نقش مهمی در کاهش فرسایش خاک دارند .
از سوی «درختان در تغییر، تعدیل و تبدیل آب و هوا  نقش بسزایی دارند. از سوی دیگر ایجادِ تعادل در چرخه‌ طبیعت نقش ارزنده‌ای دارد.»
اهمیت درخت و درختكاری همین بس كه در روایتی معتبر از یكی معصومین (ع) منقول است كه: «حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول كاشتن درختی بودید، از این عمل نیك خود دست برندارید». و این نشانگر تاكید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختكاری است. گرچه متاسفانه با پیشرفت تكنولوژی، تخریب جنگل ها و نابودی درختان رو به افزایش است، اما جای خوشبختی است كه بشر امروز به این عمل زشت خود اقرار دارد و سازمان هایی را برای حفظ و حراست و گسترش پارك ها و ازدیاد درختان به وجود آورده است.
در کشور ما  نیز در حفظ و حراست درختان و جنگل ها كوشش های چشمگیری انجام گرفته، از جمله هر ساله 15 تا 22 اسفند ماه به عنوان هفته درخت و درختكاری اعلام شده و مردم و دولت به انجام این امر مهم مبادرت می ورزند.

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group