امروز : ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
آخرین اخبار

تبلیغات


دنياي مجازي خوب يا بد؟

اصغر لاچين_ دنياي مجازي خوب يا بد؟ پرسشی که ذهن همه را به چالش می‌کشد.
اینترنت دنیا را به تسخیر خود در آورده است امپراتوری عظیمی که بر جهان سیطره دارد و مرز نمی شناسد.
هر روز دیدنی‌تر ومتنوع‌تر از قبل و زمان کم آورده‌ است در ازای آن..‌.
و شما چه فکر میکنید؟ به نظر شما چند درصد از ساکنین زمین مستعمره این امپراطوریِ بزرگ‌‌اند؟ 
بیاییم اینترنت را به مثابه یک تلسکوپ بزرگ فرض نماییم و‌ دنیا را از دریچه‌ی آن مشاهده کنیم، می‌بینیم که این تلسکوپ، دنیا را به طرز اعجاب‌انگیزی به ما نزدیک کرده‌است، دنیایی که تاکنون نمی‌شناختیم و فقط در قصه‌ها و داستان‌‌ها می خواندیم اکنون با صرف کمترین هزینه نظاره‌گر آن هستیم. پس نظاره کردن دنیای پرجاذبه و پر رمز و رازِ پیرامون‌مان خالی از لطف نخواهد بود. 
اما اگر این نگاه را از سر دیگر تلسکوپ به خود بیندازیم خود را دورتر از خودِ واقعی خواهیم دید و این تلنگری است برای اندیشیدن و تامل کردن تا مبادا ناخواسته با واقعیت‌های تلخی مواجه بشویم که حتی فکرش را هم نمیکردیم.
برای شکافتن و نقد و بررسی موضوع، من لنز کوچک را نگاه خوشبین و لنز بزرگ را نگاه بدبین نامگذاری می‌کنم.
از نظرگاه لنز کوچک ما دنیایی می‌بینیم که سرشار از زیبایی‌ها و سرگرمی‌ است و حجمِ عظیمی از اطلاعات به‌روز و قابل دسترس که قبلا نداشتیم. دو کوچه آن‌ سوتر گُم میشدیم! اما اکنون در جهان هم گم نمی شویم‌، دیگر کسی بواسطه یک قرص نایاب و‌ یا بواسطه عدم آگاهی از یک بیماری ساده نمی‌میرد، خویشاوندان خود را در آنسوی دنیا می‌یابیم و با آنها در تماسیم. دیگر دیدن چهره‌ی فلان نویسنده و یا فلان نوازنده آرزوی دست نیافتنی ما نیست. اخبار و تازه‌های دنیا، در کسری از ثانیه بدستمان میرسد.
اما اگر از نظرگاه لنز بزرگ به خود ودنیای پیرامون خود نگاهی از سر اندیشه و تامل بیاندازیم می‌بینیم بدترین آسیبِ اینترنت در همین دسترسیِ آسان به اطلاعات می‌تواند باشد که نسل‌های آینده را بطور جدی تهدید می‌کند.
تاکنون چند بار در حین جستجوی گوگل اطلاعات را از دید فرزندتان مخفی کرده‌اید؟ و به چه علت اجازه عدم دسترسی به او نمی دهید؟ 
نگرانی شما کاملا به جا و منطقی است چرا که فرزندان نابالغی که توسط دنیای مجازی زودتر از زمان لازم با عکس‌های مبتذل ومستهجن مواجه می‌شوند ممکن است آسیب‌های جدی و از نظر پنهانی ‌ببینند که در مراحل اولیه شاید سطحی و کم‌ اهمیت به نظر آید. یکی از عناصری که ما معمولا از آن غافلیم غریزه‌ است که بر طبق نظریه فروید شاکله‌ی اصلی شخصیت را تشکیل و به رفتارها و کنش‌ها جهت می دهد. نیازهای حاصل از برانگیختگیِ زود هنگام غریزه، منتج به یک پاسخ فیزیولوژیکی می‌شود که فروید از آن به عنوان "رویکرد تعادلی حیاتی" نام می‌برد. فروید مهمترین غریزه‌ی زندگی برای شخصیت را امیال جنسی میداند. بر طبق نظریه ساختار شخصیت او "کودک در حال رشد، یاد می‌گیرد با دنیای بیرون هوشمندانه و منطقی برخورد کند و توانایی ادراک، تشخیص، قضاوت وحافظه را پرورش دهد. همان توانایی های که بزرگسالان برای ارضا کردن نیازهای خود استفاده می کنند و در اینجاست که مسیر طبیعی و هنجارمند رشد کودک توسط یک عامل بیرونی دستکاری می شود که حتی در دنیای مدرن امروز هم هنوز راهکارِ در خور تاملی برای آن نیافته‌اند.
از دریچه لنز بزرگتر تهدیدهای زیادی را می‌بینیم که تاکنون به آن اهمیت نداده‌ایم 
در دنیای مجازی نظیر فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام وغیره انسان ها خوب، بد، زشت! همه در پشت یک نقاب( persona) پنهانند. واژه پرسونا به زبان ‌لاتین اشاره‌ای دارد به نقابی که هنرپیشه‌ها در نمایش‌ها بر چهره می زدند و در مقابل تماشاچیان نقش ایفا می کردند، اما همه تماشاچیان می‌دانستند که این فقط یک نقش‌ و نقاب است و‌ با این ‌رویکرد، آگاهانه می‌نشستند و صحنه را تماشا می کردند ولی امروزه نقش‌ها و نقاب‌ها بسیار واقعی جلوه می کنند و همین نقاب و نقش است که دیگران را برای ما تعریف کرده و خروجی شخصیت‌های مختلف را سوای اهداف و نیت‌هایشان‌ به بهترین وجه معرفی می نماید. همه خود را در پشت یک شخصیت آرمانی پنهان می‌‌کنند که ممکن است با خود واقعی‌شان تفاوت‌ها داشته باشد...
لنز بزرگ به ما می گوید که دنیای وسوسه‌انگیز مجازی تمامی وقت ما و فرزندانمان را قُرُق کرده‌ است فرزندانی که تمامی استعدادهایشان در دنیای مجازی تمرکز و خلاصه شده‌ است نگرانی‌ ا‌ست نه شادی!
فرزندانی که اینترنت را از والدین‌شان بیشتر می دانند تهدید است نه افتخار
آنها دیگر با مطالعه‌ی کتاب و قلم‌موی نقاشی و مضراب سنتور و کلاوی‌های پیانو بیگانه‌اند و اگر زود نجنبیم فردا دیر است برای خلق اسطوره‌ها، برای خلق دکترحسابی‌‌ها و صمیعی‌ها برای خلق سهراب‌ها و اخوان‌ها برای داشتن شجریان‌ها و ناظری‌ها...

نظرات   

 
#5 پ.ب 1396-04-17 12:16
فضای مجازی تا کنون آسیب های اجتماعی فراوانی را به وجود آورده است و شاهد خیلی از این آسیب ها بوده ایم.
 
 
#4 ایلام 1396-03-28 09:23
احسنت آقای لاچین بسیار عالی و کامل بود مطلب شما انشاالله برای دنیای فضای مجازی قوانین جامعی تدوین گردد تا دسترسی به بعضی مطالب و سابت ها امکان پذیر نباشد
 
 
#3 سورنا 1396-03-27 17:33
در این دنیای پر از فساد باید ب خدا فقط پناه برد .فضای مجازی در بخش هایی از آن جنگ نرم(انقلاب مخملی) دچار شده است باید احتیاط نمود
 
 
#2 حسین 1396-03-27 15:08
مطلب بسیار تاثیرگذاری بود خانواده ها باید بیشتر از گذشته مواظب فرزندان خود باشند هر چند دنیای فضای مجازی باید باشد و راه گریزی از ان نداریم ولی میطلبد که بطور غیر مستقیم مراقب کنیم
 
 
#1 Abe 1396-03-27 13:28
مجازی در صورتیکه مفاسد اخلاقی و فساد را بدنبال داشته باشد حرام است.و در صورتیکه فقط برای اسلام از جنبه مفید آن جایز است.این دنیای مجازی حکم ابزار مشترک دارد.
 

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group