امروز : ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
آخرین اخبار

تبلیغات


قدر داشته های خود را بیشتر بدانیم

حسن جاوید_ نگارنده پیش از این، اراده تقریر این یادداشت را داشتم امام وقتی به سرعین اردبیل رفتم عزمم برای نوشتن بیشتر شد.
تابستان ۹۶ در سفری چند روزه به صورت خانوادگی به غرب و شمال غرب کشور از ایلام به کردستان بعد به تبریز رفتیم.
سنندج را شهری با پیشرفتی حداقلی ولی صمیمت، صفا و صداقت مردمش از زرق و برق دیگر شهرها برایم با ارزش تر بود. چند شبی میهمان برادران کُردم بودم، واقعا خوش گذشت.
بعد از سنندج و استان کردستان به تبریز رفتیم. تبریز را شهری پیشرفته به تمام ابعاد با مردمی با عزت، خونگرم بر خلاف آب و هوایش، میهمان نواز و با شخصیتی تکامل یافته دیدم.
نکته ای که هر رهگذری را به تعجب وا می دارد این‌ست از هر کس می پرسی برای تفریج به کجاها برویم، شاید گمان نکنید به اتفاق همه یکی از مکان هایی که می گویند سرعین است. در گذشته بارها نام سرعین را شنیده بودم اما وقتی این مردم را می بینی احساس می کنید آنها در جلساتی فشرده هماهنگ‌ شده اند برای معرفی سرعین و آبگرمه آن شهر.
بله هماهنگ‌ هستند برای پیشرفت، رشد و توسعه استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل. در آنجا شخص، شهر و استان معنا و مفهوم ندارد مهم پیشرفت استان است.
اما نکتهِ مهم که دنبال طرح آن هستیم.
سرعین را شهری کوچک با انبوهی از گردشگر و چشمه های بی شمارِ (به قول آنها) آبگرم یافتم. قیمت بلیط از ۵۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ هزار در نوسان است. معلوم نشد نوسان قیمت برای امکانات است یا درصد طبیعی بودن آب!!
ما که تجربه آبگرم صددرصد طبیعی را داشتیم تفاوت آبگرم دهلران با آبگرم سرعین از زمین تا آسمان است. آبی که برای گرم کردنش به هر اقدامی متوسل شده اند از آن جایی که مردم دیگر نقاط ایران تجربه آبگرم طبیعی را ندارند به به به کنان به کمک مردم سرعین برای جذب توریسم و گردشگر از تمام نقاط جهان شتافته اند.
جذب این همه توریسم و گردشگر نتیجه چیست؟ آنها به پیشرفت، رشد و توسعه استان و شهرستان می اندیشند و نه چیز دیگر. آنها به این می اندیشند، آنها صنعت توریسم را منبعی پایدار برای درآمد استان های خود می دانند.
اما داستان چشمه های آبگرم شهرستان دهلران: مجتمع‌ ای با آبی صددرصد طبیعی و مکانی امن برای اسکان شبانه روزی در پای سیاه کوه برای میهمانان، گردشگران با آبشاری زیبا و فضایی برای قایق سواری و بازی کودکان، با سکوهایی پلکانی برای استراحت و سایه بان و پارکینگی برای ماشین ها فراهم شده است. ولی افسوس ما بر خلاف مردم مناطق ترک زبان قدر داشته های خود کمتر می دانیم. قدر و اهمیت ورود گردشگر و توریسم را به استان و شهر خود کمتر می دانیم البته تقصیری نداریم، هنوز آن را درک نکرده ایم متاسفانه به جای درک اهمیت آن_قیمت ناچیز بلیط، حصار اطراف آن و اینکه چرا مُبلغ درآمدی برای دیگران باشیم_با اهمیت تر است.
بیایم برای رشد، پیشرفت و توسعه استان ایلام خاصه شهرستان دهلران نگاه و دید خود را آزاد کنیم و کلی نگر باشیم نه جزی نگر. به امید آن روز

نظرات   

 
#1 م پ 1396-07-27 12:07
متاسفانه حق با نگارنده هست و تا مردم دید خود را عوض نکنند وضع همین است
امیدوارم هر کس از خود شروع کند تا شهری زیبا و با درک بالای مردم داشته باشیم
البته تا حدودی داره وضع عوض میشه و با کمک این شبکه های اجتماعی شاهد تغییر وضعیت هستیم و امیدوارم کمی سرعت بیشتری بگیرد . به امید اینده ای روشن برای شهرمان.
 

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group