امروز : ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
آخرین اخبار

تبلیغات


حاتم بخشی مسکن و شهرسازی دهلران از املاک غیر/دستگاه های نظارتی و امنیتی ورود کنید

رضا اکرمی_ دهلران از جمله شهرهای استان ایلام است که مردمی صبور، سخت کوش و مهربان دارد؛ زمان جنگ تا امروز تعهد مردم این شهر به مرزبانی از این خاک به خوبی آشکار است.
مردم این شهر با وجود مصائب فراوان از جنگ به همراه ده سال دربه دری خانواده ها چندسالی است بر سر تملک زمین های خود با اداراتی همچون مسکن وشهرسازی در کشمکش و تعارضی بی نتیجه و بی سرانجام روزگار می گذرانند!
اداره ی مسکن و شهرسازی ضمن نادیده گرفتن محدوده قبلی شهر و اصرار بر بی اهمیت دانستن اسناد اصلاحات ارضی با شائبه روابط و نفوذ دولتی نه یکبار بلکه به دفعات اقدام به غصب زمین های کشاورزی اطراف شهر کرده است!
صدور سند ثبتی بدون توجه به خواست قلبی و نارضایتی شدید صاحبان زمین ها از اقدامات هرساله مسکن و شهرسازی است! این موضوع موجب نگرانی و بی اعتمادی به نهادهای درگیر با ماجرا شده است!
سند ثبتی زمین های کشاورزی اطراف شهر- که پس از انقلاب به منظور گسترش طرح هادی به محدوده شهر ملحق گشته اند- به اندازه ی اصلاحات ارضی در دهه های چهل و پنجاه قدمت دارند! این زمین ها تا قبل از سال 1342 به ساکنان اصلی آن واگذار و سند ثبتی به نام آن ها صادر شده است.
آن چه در صدور اسناد جدید برای مسکن شهرسازی مبنا قرار نمی گیرد نقشه قبلی هادی شهر است که به وضوح بیانگر حدود اولیه شهر و تمایز آن با زمین های خارج از محدوده است که با شناسه زمین های کشاورزی و با پلاک مشخص نام گذاری شده اند. دقت در این مسئله ظلم آشکار در حق مالکان زمین ها را حتی وخیم تر از اوضاع غیر عادی نشان می دهد!
جدال بی سرانجام و بی نتیجه صاحبان زمین ها با اداراتی همچون مسکن و شهرسازی، نسل به نسل آن ها را با اداره مربوطه در دادگستری شهرستان و استان درگیر کرده است و این کوشش بی نتیجه زمینه پیدایش شک و شبهه ای شده که آیا واقعاً اراده ای پشت پرده و قوی نمی گذارد صاحبان زمین ها از مجرای قانون و دادرسی به اندک حقوق مسلم خود در قبال زمین های سند دار و موروثی خویش برسند؟
به گواه اسناد کشاورزی و طرح قبلی هادی شهر، بسیاری از مردم بومی شهرستان به علت ناامیدی از پیگیری خواسته های خود از مجاری قانون اقدام به ساخت و ساز و یا فروش زمین های ارثی با بهای بسیار ناچیز کرده اند که واکنش اداره مسکن و شهرسازی با همکاری اداره ثبت و اسناد، خالصه اعلام کردن این زمین ها و عدم توجه به نظر معارضین در صدور اسناد جدید دولتی بوده است!
کسانی که اقدام به خرید زمین و ساخت و ساز در محدوده مورد ادعای مسکن و شهرسازی کرده اند نزدیک بیست سال است که همچنان بلاتکلیف سند مالکیت مانده اند و این اداره هیچ راهکار و اقدامی در حل این بن بست ارائه نمی دهد!
واگذاری عجولانه و مشکوک زمین های اطراف شهر در قالب «زمین شهری» به اقشار و اصناف مختلف بدون رضایت قلبی و یا پرداخت هیچ گونه بهایی از نمونه های شائبه آسیب عمدی و تضییع حقوق به صاحبان اصلی زمین ها می باشد.
اداره ی مسکن و شهرسازی نشان  داده در هر زمانی که نقشه ی هادی شهر عوض می شود و محدوده قبلی شهر با توسعه شهر گسترش پیدا می کند ضمن تملک بر زمین ها حاضر به پرداخت یک ریال وجه یا خسارت نبوده است! و این مسئله برای صاحبان زمین ها هم‌چنان معماست که این اداره بر چه اساس و مدرکی هرجا زمین خالی در اطراف شهر بوده با نصب تابلو و اخذ سریع سند اقدام به تملک آن می کند؟
 چنانچه موردی کسانی موفق به اخذ سند شوند سایر صاحبان مجاور و چسبیده به زمین مذکور در دعاوی مربوطه نمی توانند سند و یا آرای صادره همسایگان از دادگستری را مبنای دادخواهی برای خود قرار دهند!
امید است نهادهای امنیتی استان با تأسی از سخن امام راحل که مردم را ولی نعمت اصلی می دانستند و نیز در جهت احقاق حق مردم که از دغدغه های مقام معظم رهبری است با تشکیل یک تیم یا کارگروه تخصصی و البته بی طرف و اعزام آن به شهر دهلران با تحقیقات گسترده و دقیق در این موضوع ورود کنند.
تحقیق گسترده محلی و بررسی تقدم مدارک و اسناد کشاورزان بر اسناد جدید اداره مسکن و شهرسازی می تواند زمینه رفع این شبهه باشد که به چه علت این حجم از ظلم و آسیب در حق کشاورزان و صاحبان زمین ها که امروزه از طبقه ی زیان دیده و مستضعف دهلران به شمار می روند روا گشته است؟
اگر اجحاف و ظلم بی دامنه صورت گرفته است ضمن شناسایی عاملان زد و بند، تسریع در چگونگی احقاق حق به نفع مردم مظلوم و زیان دیده از ضروریات قانونی و اخلاقی است.
به این امید همه ی ما نصب العین راستی آزمایی اعمالمان آینه ای به نام قیامت و ترس از تضییع الناس باشد که عدم رعایت آن گناهی نابخشودنی به شمار رفته است.

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group