امروز : ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
آخرین اخبار

تبلیغات


با زبان ساده و عامیانه نقد کنیم

مصطفی محمدی_ نقد و انتقاد مشفقانه و اصولی بعنوان یک سرمایه جهت اصلاح و پیشبرد اهداف باید همواره مورد استقبال قرار گیرد خواه از طرف اشخاص حقیقی به منظور کسب موفقیت در زندگی شخصی خواه از طرف اشخاص حقوقی جهت اصلاح رویه و بهبود سیاست های مؤخذه که دین و دنیای گروهی یا ملتی در گرو اجرا یا عدم اجرای آن سیاست هاست.
اما شواهد و قرائن نشان از آن دارد که در کشور ما همواره با بدبینی و بی رحمی با منتقدان رفتار می شود و منتهاالیه خشونت و دسیسه برای زمین گیر کردن منتقد بکار گرفته می شود که دلایل عدیده ای دارد. یکی از این دلایل که به سادگی قابل حل و رفع می باشد عدم فهم و درک موضوع انتقاد است. یعنی طرف مورد انتقاد بدون اینکه متوجه معانی و مفاهیم منتقد شود در برابر او موضع خصمانه می گیرد. یعنی طرف مورد انتقاد عاجز از درک معنای لغوی و اصطلاحی مفاهیم نقد است که باید برای حل این موضوع «با زبان ساده نقد کنیم» باید در نقد (خصوصا نقد یک شخص حقوقی) کلمات و جملات مسجع و به زبان عامیانه قلمبه سلمبه بکار نرود و سعی کنیم با ذکر داستان؛ روایت و مثال موضوع را به شخص تفهیم کنیم چرا که متاسفانه مبنا و معیار بکارگیری افراد حقوقی در کشور ما لیاقت و شایستگی نمی باشد به همین خاطر و بدلیل سواد و درک پایین؛ این افراد عمدتا قادر به تمیز و تشخیص نقد و تخریب نیستند برای مثال اگر بخواهم در خصوص اتفاقات اخیر کشور نقدی داشته باشم آنرا با ذکر یک مثال اینگونه بیان می کنم: آقایان مسئول؛ در کشور ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم شرایط اقتصادی دهشتناکی در کشور ایجاد شد دولت مجبور به جیره بندی اقلام مصرفی ضروری شد تلویزیون ملی ژاپن اعلام کرد برای نجات کشور مردم باید به ازای هر هفت نفر یک پیمانه برنج(قوت غالب) مصرف کنند بعد از اعلام خبر و گذشت یکسال مشخص شد که مقدار سرانه مصرف به ازای هفت نفر کمتر از یک پیمانه بود که این نشان از عزم ملت برای نجات اقتصاد کشور داشت و ناشی از اعتماد مردم به مسئولین بود. دولتمردان ژاپن چند دهه بعد جواب این اعتماد را با کسب دومین اقتصاد برتر دنیا و فشردن گلوی آمریکا بعنوان ابر قدرت اقتصادی دنیا به مردم نشان دادند دلیل آن اعتماد و این پیشرفت بکارگیری افراد شایسته در مناصب دولتی بود حال در کشور ما بدنبال بحران ناشی از کمبود آب ملت اعتنایی به توصیه های دولت ندارند؛ می دانید چرا؟ با زبان ساده و قابل فهم عرض می کنم چون در کشور ما علی الخصوص در مناطق کوچک که مردم تا چند نسل همدیگر را بخوبی می شناسند و از اوضاع و احوال اجتماعی یکدیگر با خبرند می بینند فردی که تا چند وقت پیش فروشنده(ساقی) و مصرف کننده مواد مخدر و مشروبات الکلی بوده؛ یا شخصی که اشتهار ب ارتشاء دارد یا کسی که تشت رسوایی اخلاقی اش از هفت آسمان به زمین افتاده یا کسی که سواد و معلومات چندانی ندارد یا کسی که با استفاده از رانت رشد کرده است در سیستم دولتی کارشناس و مسئول است؛ بنابراین باید قبول کنیم از تبعات عدم شایسته سالاری در انتصابات و گزینش ها عدم اعتماد ملت به دولت را در پی دارد؛ حال با فرض صحت موارد مطروحه باید پرسید که آقای مسئولی که می فرمایی مردم طلا و دارایی خود را برای خروج از بحران به بازار تزریق کنند اگر شما بجای این مردم باشید حاضرید گوشواره گوش دلبندتان را برای کمک به سیستم دولتی که پر از افراد تریاک فروش؛ مشروب خوار؛ رشوه گیر؛ چاپلوس و فاسد اخلاقی است تقدیم نمایید؟؟؟؟
از معایب نقد به زبان ساده و عامیانه اینست که بخاطر بیان واقعیات بصورت عریان بیش از آنکه ماهیت افراد مورد نقد عیان شود وجاهت و ادب منتقد خدشه دار می شود.

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group