امروز : ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
آخرین اخبار

تبلیغات


ذهنیت مردم دهلران واقعیت دارد

حسن چاوید_ امروز واقعیتی اجتماعی شکل گرفته است و قابل انکار نیست. نباید سر به زیر برف برد و اوضاع را گل و بلبل نشان داد. این خود فریبی است. برای یافتن دلیل باید به سال های دور برگشت.
به زعم دیگران اغراق نیست واقعیت است.
باید پذیرفت بدبینی مفرطی از ایلام، مرکز استان در میان مردم دهلران وجود دارد. نه از مردم، از مسئولان
بارها تلاش شد انکار شود بارها گفته شد اینگونه سخن نگوید اما قابل کتمان و انکار نیست. مختص به قشر و طبقه خاصی نیست. همه گیر، و روز به روز در حال گسترش است.
آیا ذهنیت مردم‌ دهلران واقعیت دارد که ایلام مرکز استان با توسعه دهلران مخالف است؟ مدیران استان از هر اقدامی برای جلوگیری از توسعه شهرستان دهلران بهره می برند؟ این ترس میان مدیران استان واقعیت دارد که اگر راه توسعه دهلران هموار باشد از مرکز استان پیشی خواهد گرفت؟
اگر بین مردم باشید یا تحقیقی میدانی انجام گیرد این سوالات، گوش هایتان را زیادی نوازش خواهد داد. در کوچه و بازار از زبان کارمند، بازاری، فرهنگی، پیر و جوان زیاد خواهید شنید.
زمان شکل گیری این ذهنیت همانگونه که درستی یا نادرستی آن بر همگان پوشیده است، مشخص نیست. هر چه هست مردم به این ذهنیت باور دارند، ایلام با دهلران ضدیت دارد! به این باور که دهلران بر خلاف مرکز استان از منابع خدادادی بینظری برخوردار است، نباید اجازه توسعه پیدا کند!
اگر پای صحبت مردم بنشینید قانع خواهید شد. وقتی آنها از ندیدن جاده هموار اندیمشک_دهلران_مهران، دیدن و معرفی جاده کوهستانی ترشابه ملکشاهی به عنوان مسیر دوم  برای تردد زوار اربعین، وقتی از ندیدن مسیر هموار اندیمشک_دهلران_مهران برای اتصال خط آهن، دیدن مسیر کوهستانی کرمانشاه_ایلام_مهران، شنیدن نام و تلاش برای مرز چنگوله، نشنیدن نام مرز چیلات، تقسیم نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی برقِ دهلران با مهران، دیدن رایزنی ها برای پتروشیمی های مهران، دره شهر و هلیلان و ندیدن پتروشیمی دهلران، فراموشی چهار باندهِ شدن جاده دهلران به اندیمشک، تعطیلی سامانه گرمسیری و انتهای آن به مهران، فراموشی فرمانداری ویژه و فراموش شدن کارخانه سیمان سخن می گویند.
مردم دهلران، مسئولان ایلامیِ و حوزه شمالیِ را مقصر می دانند. آیا مدیران استان، سد راه توسعه شهرستان دهلران هستند؟
در دهلران بدبینی مفرطی نسبت به ایلام وجود دارد. این یک واقعیت است. به حد هشدار، زنگ‌ خطر به صدا در آمده است. صدا را بشنوید.
راه درمان چیست؟ نادیده گرفتن؟ مقابله کردن؟ مهم نبودن ذهنیت مردم؟ نشان دادن حسن نیت؟
مردم دهلران به این باور رسیده اند نگاه خوشبینانه ی گذشته به مسئولان مرکز استان و نیک اندیشیدن درباره اقدامات آنها، در این ذهنیت منفی موثر است. این مردم به راهکارهای روانشناسی و روان درمانی، باور ندارند.
چه باید کرد؟
راه درمان بدبینی و ذهنیت منفی، نادیده گرفتن یا مقابله یا مهم نبودن ذهنیت مردم نیست. از دید مردم، راه درمان نگاه به ظرفیت است. راه را در معرفی و در معرض نمایش گذاشتن ظرفیت ها و به بالفعل در آوردن آن است.
ذهنیت منفی مردم دهلران به مسئولان مرکز استان چونان زخم های چرکین عفونت کرده است  تا دیر نشده است آن را دریابید.

نظرات   

 
#1 نابینا 1397-06-19 22:14
سلام این یک واقعیت است وهمگان بر ان اذعان دارند .علت هم لابی مدیران ارشد استانی است که همگی متولد حوزه شمال بود وهیچ کدامشان در طول سالیان سری هم به این شهر زرخیز نزده و نمیزنن وحتی وقتی وزیری هم وارد استان میشود دهلران را از چشم انها مخفی نگاه داشته .اشاره به دفترچه عتبات که دهلران و مسیر همواره ان در ان لحاظ نشده بود .یا حق
 

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group