امروز : ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
آخرین اخبار

تبلیغات


سیاه کوه دهلران آخرین نفس هایش را می کشد

ولی الله رحمتی_ سیاه کوه دهلران از سلسله جبال زاگرس در شمال دهلران چون دژی استوار قد کشیده تا شکوه و عظمت ایران را نمایان سازد. کوه ها ریشه های  زمین هستند و گوشه ای از عظمت خدا
هرگاه نگاهم به سیاه کوه می افت؛ بغض گلویم را می گیرد، اشک هایم چون قطرات شبنم جاری می شوند. دلم برای خاطرات خوبی که نیاکانم از این کوه سترگ؛ که شب ها برایمان بیان داشتند؛ می سوزد.
از درختان بنه ای که دیگر نیستند و از درختان بلوطی که جلوی چشمانمان ایستاده می میرند و همه ی ما نظاره گر مرگ درختان هستیم. به راستی متولی احیای خاطرات  کودکی هایمان کیست.
آیا مدیران این کوه را می شناسند؟ و تا به امروز برای صعود به این کوه رفته اند؟ یا فقط در حد یک نقشه ی جغرافیایی در کتاب ها خوانده اند؟
آری سیاه کوه به خاطر این که سالیان دراز از آن جهت که پوشیده ار درختان بنه و بلوط بود. به آن سیاه کوه می گویند و استوار ماند و این استواری با مردم نجیب دهلران عجین شده است. زمانی این کوه دارای چشمه های فراوانی بود که حتی با خشک سالی های متوالی؛ مردم  از آرد بلوط به دلیل نبود گندم استفاده می کردند و چشمه هایش خشک نشده بود و تنها دلیلش وجود پوشش گیاهی انبوه و تغذیه ی سفره های زیر زمینی که این درختان انجام می دادند بوده است. امروز هم می توان دوباره سیاه کوه را زنده کرد. با قرق این کوه زخم هایش التیام می یابد و چشمه هایش را می توان جاری ساخت.
قرق آن در فار اول از تنگه ی تاپو تا ارتفاعات مشرف به منطقه ی گوسال آب باشد. با قرق سیاه کوه می توان دوباره چشمه هایش را جاری ساخت. درختانش را زنده کرد و این زادآوری درختان موجب جلوگیری از سیل و روان آب های سطحی و جلوگیری  از فرسایش خاک و حفظ پوشش سطحی خاک می شود و از همه مهمتر افزایش فضای تفریحی و تفرج گاهی برای همه‌ی ما می باشد.

نظرات   

 
#6 اسماعیلی 1398-04-30 06:54
درود به جناب رحمتی دوست طبیعت که همیشه دغدغه حفظ جنگل ها و مراتع را دارند
 
 
#5 جونور 1398-04-28 09:31
رایزنی کنید نهال بگیرید روزای جمعه مردم میگیرن هرکدوم سمتی میرن میکارن..
 
 
#4 دهلرانی 1397-10-11 19:55
با عرض سلام و درود خدمت اقای رحمتی طبیعت دوست . یادش بخیر اون زمانی که هنوز کوه رفتن در سالهای ۷۰ و ۷۱مرسوم نبود هر جمعه در دل کوه بودیم و از همان زمان دغدغه کوه و جنگل های بلوط را داشتی ولی افسوس چندسالی دست بشر به همراهی طبیعت پر از گرد و خاک و بی بارانی های ممتد بلای جان این گونه های ناب سلسله جبال زاکرس شدند و شد آنچه نمی بایست می شد
 
 
#3 غلامی 1397-09-19 17:47
سلام اقای رحمتی ضمن تشکر ازاحساسی که داری تنها راه نجات این سلسله جبال ورویش دوباره تنوع درختان دردرجه اول باید این منطقه قرق شود اگروضع برهمین منوال باشد هرنهالی بکاریم گله های بز انهارا میخورند وبیفاییده اس پس دردرجه اول بفکر تقلای قرق منطقه باشید درود
 
 
#2 همشهری 1397-09-13 18:55
برادر رحمتی از این همه احساس دل انگیز که به طبیعت داری حس عجیبی به آدم منتقل میکنی. من متوجه شدم شما به هر کجای دهلران نگاه می کنید بغضت شکفته میشه و بعدش چند درخت دستت میگیری گوشه کنار شهر از جمله چارطاقی و مدارس و هرجایی سازه و ساختمانی وجود داره میکاری
اگر به تعداد همه بغض ها و تمام نوشته هات سری به سباکوه میزدی و چنتا بلوط می کاشتی امروزه بلوط چین درخت آرزوهات بودیم.
یا علی بگو و از همین فردا سفرنامه نجات سیاهکوه را با دست محبت و پای اراده بنویس و اجرا کن
یا علی
 
 
#1 فریبرز 1397-09-13 18:20
درود به جناب رحمتی طبیعت دوست که همیشه دغدغه طبیعت شهرمان را دارند.کاش مسئولین ذیربط آقای رحمتی را الگوی خود قرار دهند و فکری به حال طبیعت سیاه کوه بنمایند.
 

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group