امروز : ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
آخرین اخبار

تبلیغات


دولت مصوبه پرداخت سود حاصل از صادرات فرآورده های نفتی به روستاهای مرزنشین را مورد بازبینی قرار دهد

این روزها ساکنان روستاهای ۶ استان مرزنشین کشور در حال افتتاح حساب بانکی برای دریافت بخشی از سود حاصل از صادرات فرآورده های نفتی هستند.
کاهش پدیده قاچاق سوخت، ارتقاء وضعیت معیشت ساکنان مناطق مرزی، ایجاد اشتغال و رونق و شکوفایی اقتصادی منطقه و ماندگار کردن مرزنشینان و پیشگیری از مهاجرت از جمله دلایلی است که سال ۱۳۹۰، هییت دولت تصویب کرد تا بخشی از سود حاصل از صادرات فرآورده های نفتی به مردم روستاهای مرزنشین که در شعاع ۲۰ کیلومتری از مرز قرار دارند پرداخت گردد.
این طرح خوبی است، اما چرا فقط روستاهای مرزنشین؟!
در اینجا پرسش چند سوال ضرورت دارد:
آیا سوخت فقط توسط روستاییان قاچاق می شود؟
آیا ارتقاء وضعیت معیشت، فقط روستاییان دارای اهمیت است؟
آیا اشتغال و رونق و شکوفایی اقتصادی، فقط روستاییان مهم است؟
آیا ماندگاریِ و پیشگیریِ از مهاجرتِ فقط روستاییان، ضروری است؟
اولین پاسخ به این پرسش ها که به ذهن خوانندگان خطور می کند این است که وضعیت معیشت، اشتغال، رونق و شکوفایی اقتصادی و ماندگاری و پیشگیری از مهاجرت شهرنشینان به مثابه روستاییان دارای اهمیت است و شهرنشینان چون روستاییان می توانند سوخت را به صورت قاچاق از مرزها عبور دهند.
اما چرا و به چه دلیل طراح این طرح، شهرنشینان مرزنشین را از سود حاصل از فروش فرآورده های نفتی محروم کرده است؟!
چه استدلالی برای آن داشته است؟
وقتی مردم شهرهای مرزنشین عموما به لحاظ وضعیت معیشتیِ، اشتغال، رونق و شکوفایی اقتصادیِ از شهرهای کم برخوردار هستند چرا آن مردم را از این چندر غاز پول محروم می کنیم؟!
باید باور کرد برای این طرح، کمترین کار کارشناسی انجام گرفته است!
شهرهای مرزنشین تا امروز نگهبان کیان کشور بوده است. و به علت بالا بودن ریسک سرمایه گذاری، نه دولت نه بخش خصوصی نسبت به دیگر شهرها در آنها سرمایه گذاری های عمده ای صورت نگرفته است بهمین خاطر دولت باید برای دلگرمی مرزنشینان، پرداخت سود حاصل از صادرات سوخت را به ساکنان آن شهرها اختصاص دهد.
اعتقاد و باور دلسوزان بر این است دولت باید مصوبه پرداخت سود حاصل از صادرات فرآورده های نفتی به روستاهای مرزنشین را مورد بازبینی قرار دهد.
عدم پرداخت سود به شهرنشینان مرزنشین در کوتاه مدت موجب سرخوردگی اجتماعی و بدون شک در بلندمدت دارای تبعات اجتماعی است.

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group