امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار

تبلیغات


رییس و مدیر دانشکده ای که هیچ رغبتی به رونق آن ندارند!/مسِئولان شهرستان دهلران سریع تر اقدام کنید

دانشکده ای با ساختمانی مجلل، عظیم و زیبا که مردم سال ها انتظار افتتاح آن را می کشیدند امروز بعد از دو سال بر اثر بی تدبیری خاک می خورد! 
رییس و مدیر غیر بومی که امروز از صَدقهِ سریِ آن دانشکده، ماموریت و حق مدیریت می گیرند، اما هیچ رغبتی برای رونق گرفتن آن ندارند! این از عجایب روزگار است!
اگر غیرِ این بود وضعیت آن دانشکده امروز آنگونه که هست نبود!
دانشکده فنی، مهندسی و کشاورزی دهلران دو سال است در سه رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی(کارشناسی)، تکنولوژی ماشین های کشاورزی(کاردانی) و تکنولوژی تولیدات دامی(کاردانی) دانشجو می پذیرد.
سه رشته ای که امروز دیگر بازار کار ندارد به همین خاطر دانشجو رغبتی برای تحصیل در آن نمی بیند. تعجب از این است چگونه است مسئولان دانشگاه ایلام نمی دانند کمتر کسی حاضر به تحصیل در آن رشته ها است! اما آنها دو سال است مُصِر به پذیرش دانشجو در آن رشته ها می باشند!
آن ها امروز به این نتیجه رسیده اند به علت عدم تمایل و رغبت دانشجویان به تحصیل در آن رشته ها، آن مکان آموزشی را به تعطیلی بکشانند!
باید به آنها به خاطر این تدبیرشان دستمریزاد گفت!
سوال اساسی مردم شهرستان دهلران از مدیران دانشگاه ایلام این است چرا با وجود فضای کافی، به غیر آن سه رشته در رشته های دیگر که بازار کار به نسبت بهتر و دانشجو رغبت به تحصیل در آن را دارد را در آن دانشکده راه اندازی نمی کنند؟!
آیا امروز که شورای عالی گسترش آموزش عالی وزارت علوم با راه اندازی رشته مهندسی نفت در دانشگاه ایلام موافقت کرده است نباید دانشجویان آن رشته در دانشکده فنی، مهندسی و کشاورزی دهلران با توجه به ظرفیت عمده نفت و گاز شهرستان در آن دانشکده تحصیل کنند؟
این از مطالبات عمده و اصلی مردم شهرستان دهلران از استاندار، رییس دانشگاه ایلام، امام جمعه و فرماندار دهلران است.
انتظار است مسئولان شهرستان دهلران رییس دانشگاه ایلام را به دهلران دعوت و او را به این مطالبه عمومی آگاه کنند که مردم، رونق و استفاده بهینه از آن دانشکده با آن فضای گسترده که میلیاردها تومان از بودجه کشور صرف ساخت آن شده است را خواهان هستند نه اینکه گهگاهی زمزمه تعطیلی آن به گوش برسد.

#جوابیه

<جوابیه دانشگاه ایلام در پاسخ به مطلبی که در   " پایگاه خبری باور ما" انتشار یافت و بعضا کانال های خبری دیگر آن را باز نشر کردند.

با توجه به اینکه متاسفانه در مطلب منتشر شده برخی تصورات نادرست و ناروا درج شده است، در ذیل بخشی از اقدامات دانشگاه برای آموزشکده دهلران طی دو سال گذشته به اطلاع مردم شریف استان می رسد:
1. ساختمان نیمه کاره آموزشکده بعد از چند سال بلا تکلیفی، به شکل مناسبی تکمیل و به بهره برداری رسید به گونه ای که نویسنده محترم آن را مجلل  توصیف نموده است.
2. ساختمان آموزشکده در اولین فرصت تجهیز و کلیه امکانات آموزشی و پژوهشی مستقر شده است.
3. با توجه به ممنوعیت استخدام و جذب نیروی کار جدید، نیروی باتجربه  به تعداد کافی با اولویت افرادی بومی شهرستان دهلران ،از پردیس مرکزی به آموزشکده منتقل و مستقر شده است. لازم به ذکر است که علیرغم درخواست ها و پیگیریهای متعدد دانشگاه ایلام و وزارت علوم، تاکنون هیچ ردیف بودجه ای مستقل برای آموزشکده درنظر گرفته نشده است و تمامی هزینه های آن آموزشکده از بودجه پردیس مرکزی تامین میشود.
4. اگر چه مجوز اصولی اولیه برای آموزشکده کشاورزی بوده است، اما با پی گیری های ریاست محترم دانشگاه، عنوان آن در شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی به آموزشکده فنی مهندسی و کشاورزی تغییر یافته است تا امکان ایجاد رشته های فنی مهندسی نیز فراهم گردد.
5. اگرچه در آموزشکده ها معمولا رشته های کاردانی دایر می گردد، اما با پی گیری های به عمل آمده در سال گذشته رشته مهندسی در مقطع کارشناسی نیز در آموزشکده دهلران دایر شده است.
6. رشته های دایر شده از رشته های پرمتقاضی حوزه کشاورزی می باشد و انتظار می رود همان طور که مورد  استقبال داوطلبان از اقصی نقاط کشور  قرار گرفته است، مورد استقبال علاقمندان به تحصیل شهرستان دهلران نیز قرار گیرد.
7. توسعه و پیشرفت این آموزشکده از سرعت مناسبی برخوردار است و علی رغم تنگناهای مالی، امکانات خوابگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی طی دو سال گذشته فراهم شده است. همچنین، در کنار فعالیت های رایج آموزشی و پژوهشی فعالیت های جامعه محور از جمله برگزاری همایش بزرگداشت روز دانشجو شهرستان ،  کارگاه و سخنرانی با موضوع توسعه اقتصادی دهلران، کارگاههای آموزشی  مقاله نویسی و هواشناسی و برگزاری کنکور سراسری و آزمون های وزارت ارشاد  از برنامه های جانبی آموزشکده بوده که با موفقیت انجام شده  است.
8. رئیس آموزشکده عضو هیات علمی دانشگاه ایلام و از مدیران تحصیل کرده، خدوم، با انگیزه و بومی استان ایلام می باشد که با جدیت برای رشد آموزشکده  به کار خود ادامه می دهد.
9. طرح موضوع تعطیلی آموزشکده کذب است و تشویش اذهان عمومی تلقی می گردد. در همین راستا جذب عضو هیات علمی برای آموزشکده و افزایش رشته های دایر در دستور کار قرار دارد.
10. شایان ذکر است که اخیرا  دو نفر شاغل در ادارات و نهاد های دیگر به سفارش و توصیه بخش های غیردانشگاهی با استناد به بومی بودن شهرستان، خواهان تصدی مدیریت آموزشکده بوده که به علت عدم ارتباط کاری و نداشتن شرایط احراز سمت ،  مورد توجه قرار نگرفته است و مطلب فوق در همین راستا ارزیابی می گردد.

با تشکر
روابط عمومی دانشگاه ایلام

#پی‌نوشت پایگاه خبری باور ما:

نشر مطلب پیرو اطلاعات کسب شدهِ، روند رشد دانشگاه، محدودیت رشته ها و عدم فعالیت در راستای تغییر شرایط دانشگاه بوده است.
بنظر پاسخ روابط عمومی دانشگاه، می باید بدون انگشت کشی اتهام، در برابر مطالبه گری رسانه می بود.
با وجود اعتقاد بر عدم کفایت این پاسخ، به پاس پاسخگو بودن دانشگاه،‌ جوابیه ایشان، جهت اطلاع مردم، عینا، درج می گردد.

نظرات   

 
#4 دهلران 1398-05-30 08:06
مدیریت مغرض استان سالهای سال است که به دهلران نه به عنوان یک شهرستان بزرگ و غنی از منابع و فرصتهای پیشرفت برای شهرستان ،استان و حتی غرب کشور،بلکه به یک رقیب و تهدید بالقوه برای موقعیت و جایگاه مرکز استان و برخی شهرستانهای نورچشمی خود می نگرد‌
این دیگر سیاستی نخ نما شده و تکرار مکرراتی است که نیاز به نماد و نمونه و مثال ندارد متاسفانه غرض و مرض استان نسبت به دهلران نه تنها در بُعد اقتصاری و تخصیص اعتبار و مباحث عمرانی، بلکه در تمامی ابعاد از جمله فرهنگ ، زبان و حتی زیارتی توسعه یافته ، بطوری که ناراحتی و ناخوشایندی نگاه و سیاست مرکز استان به دهلران و دهارانی در مورد موضوع اربعین بارها و بارها مورد سرزنش و انتقاد مسوولان شهرستان بویژه امام جمعه محترم قرار گرفته است.
آنچه دانشکده کشاورزی دهلران را متروک و بلااستفاده کرده نه نبود دانشجو و متقاضی بلکه عدم مدیریت و نگاه مدیریتی به شهرستان است چرا که در حالیکه جوان دهلرانی به بهانه ی نداشتن مهارت و تخصص مورد پذیرش شرکتهای وابسته ی نفت در همین شهرستان قرار نمیگیرد و این مشکل سالهاست گریبانگیر دهلران و دهلرانیست ؛ آیا وجود این ساختمان نمیتواند مجال آموزش جوانان مستعد این شهرستان در دیگر رشته ها و تخصصهای مورد نیاز ،نه فقط برای شهرستان بلکه برای دیگر شهرستانهای استان "دو قطب" شمال جنوب!!ایلام باشد؟
 
 
#3 شهروند 1398-05-30 04:52
سلام کارمندهای این دانشکده هم همش غیر بومی هستن،اون از شرکت های نفتی و پتروشیمی این هم از دانشگاه دولتیمون که همه کارکنانش غیر بومین
 
 
#2 محمدی 1398-05-30 04:49
مسولین فقط به فکرحفظ صندلی و پست خودشونن نه تلاش برای خدمت به مردم
 
 
#1 دهلرانی 1398-05-29 18:54
درود بر استاد جاوید
 

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group