امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار

تبلیغات


چیلات، چاره ی امروز و نیاز فردا!

غلامعباس پیری_ پس از انعکاس اعتراض ها ،پیگیری ها و مطالبات مستمر و مکرر مردم و برخی دلسوزان شهرستان دهلران چون امام جمعه و (قابل ذکر است با توجه به اینکه رسانه ی "باور ما" انعکاس بی پیرایه و با صراحت مطالبات مردم را، حتی الامکان، رسالت خود می داند، با اطلاع و اجازه ی نگارنده ی محترم توصیفات محبت آمیزشان نسبت به رسانه ی "باور ما" حذف گردیده اند)
شاهد تاکید استاندار ایلام بر "لزوم بازگشایی مرز "چیلات " به عنوان مرز دوم استان برای تردد زوار هستیم.
سال هاست که فریاد مطالبه ی بحق مردم ولایتمدار و مرزدار دهلران برای گشایش گذر مرزی چیلات ، بلند شده و برای تحقق آرزو و مطالبه ایی بحق تلاش شده است اما متاسفانه گویا این فریادها در هیاهو و شلوغی هرساله ی جاده ی ایلام _ مهران و البته تبلیغات مرکز استان برای احیای برخی مسیرهای محکوم به شکست ،گم شده است.
سال هاست که مسیر هموار و بصرفه ی اندیمشک دهلران مهران و همچنین راه آهن این مسیر نزدیک و اقتصادی دیده و شنیده نمی شود و اگر هم کسی پیگیر چنین مطالبات بحقی شود از سوی برخی انحصارطلبها" در حوزه ی شمال به "مهران ستیزی" و "وحدت شکنی " متهم میشود.
سال هاست پرسش ها و مطالبات مردم و دلسوزان پیشرفت دهلران را با "سوال" ، پاسخ میدهند و انتظارات را به نبود اعتبارات حواله میکنند.
مردم دهلران دیگر از برخی پشت میزنشینان استان انتظاری جز کتمان حق و حقیقت ندارند وما به این"پیچاندن ها" همانند پیچ و خم های اجباری راه های منتهی به مهران عادت کرده ایم؛ دقیقا به همان اندازه که سکوت برخی مشغولین غیر بومی دهلران یا قلم و زبان برخی هم شهریان گاه و بی گاه در تضییع حق "گشایش مرز چیلات" عنایت ویژه می فرماید!!
"تاکید استاندار ایلام بر لزوم گشایش مرز چیلات "دهلران اگر چه دیر ؛ اما اعترافی لازم و ناگزیر بر حقانیت مطالبه ایی دیرین بنام "گذر مرزی در دهلران" و نوش دارویی بر زخم دلخراش تصادفات متعددی است که در ایام اربعین سالهای قبل و بویژه اربعین امسال در مسیرهای منتهی به مهران اتفاق افتاد.
این سخن و تاکید استاندار را، چه، در نتیجه و واکنشی به پیگیریها و مطالبه گریها ی دلسوزان دانسته یا راه برون رفت و چاره ایی برای شلوغی و قفل شدنهای مکرر و ناچار مرز مهران شمرد ؛ باید به فال نیک گرفت و مهر تاییدی بر حقانیت طرفداران گذر چیلات بحساب آورد.
راهکاری که ایجاب میکند مسوولان ذیربط با توجه به چندین سال کار و هزینه های بعضا کم بازده سعی نمایند ضمن جلوگیری از تکرار اشتباهات قبلی و رفع ایرادهای گذشته ، بسترهای لازم را برای گشایش گذری کارگشا بنام "چیلات دهلران" ایجاد نمایند.
صِرف گشایش مرز چیلات به روی زوار اربعین و کشور عراق بدون لحاظ کردن ملزومات و نیازمندیهای آن ، تکرار گذر مهران و مشکلات آن در نقطه ایی دیگر بیش نیست ؛ که عدم تحمل سیل عظیم زوار و تردد وسایط نقلیه ایجاب میکند همزمان جاده ها و مسیرهای منتهی به چیلات چه از طرف اندیمشک و آبدانان و حتی از سوی مهران به دهلران بطور اساسی تعریض و به مسیرهای اصلی متصل گردد.
اگر چه فعلا راه آهن اندیمشک _ دهلران به دلیل اجحافی بزرگ و نابخشودنی ازسوی خودخواهان و انحصار طلبان از گردنه ی بُروز و ظهور کنار زده شده ،اما تجربه ثابت کرده است که این مطالبه گری از حق و تکرار مکررات و تاکید بر موَکدات بحق شاید "دیر یا زود" داشته باشد ، حتما "سوخت و سوز" ندارد و شاید کمی "دیر " اما به حول و قوه الهی و لطف امام حسین (ع) و به حتم گذر چیلات و نیاز ناچار آن یعنی راه آهن اندیمشک _ دهلران محقق خواهد شد.
چیزی که در سایه ی پیگیری همه دلسوزان پیشرفت دهلران اگر به مطالبه ی همیشگی و همگانی تبدیل شود هیچکس را توان نادیده گرفتن آن نیست.

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group