امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار

تبلیغات


چشمان تاریک نظارت بر اصناف دهلران

سروش حقیقت- در یک اقتصاد لیبرالی با ساز و کار بازار آزاد تا حدود زیادی بلا اشکال و حتی درست این است که هر چه کمتر و کمتر بر بازار نظارت کرد و تابع اوامر و ابلاغیه ها نمودش. در اقتصاد آزاد تعمدا قاعده بر این است بازار را هر چه بیشتر به ساز و کار عرضه و تقاضا و دست نامرئی آدام اسمیت واگذارند چون بتدریج سود فروشنده و خریدار با همدیگر همسو خواهند شد. تجربه ایی که با همه ی فراز و نشیب ها و تصحیحاتش برتریش بر اقتصادهای دولتی و کنترلی به اثبات رسیده است.
اما حتی در اقتصادهای لیبرالی اجازه داده نمی شود تا به بهانه ی آزادی بازار قیمت های اجحاف آمیز بر مردم بسته شود تا چه رسد به اقتصاد و بازاری همچون اقتصاد و بازارهای ما، که همچنان در پس و پیش مدل ها و بی مدلی های گوناگون بوده و هست.
آنچه عیان است وانفسایی است که بر جامعه و گوییا بر بازار ما مسلط شده است، بنظر هر کسی به هر لطایف الحیلی سعی می کند بار خود ببندد و یا گلیم خود را از آب بکشد. در چنین شرایط روانی-اجتماعی انتظار عمل اخلاقی به کمترین میزان خود خواهد رسید و انتظار بستن نرخ های اجحاف آمیز بر کالا و خدمات و سر کیسه کردن مردمی که درمانده ی آنها هستند می رود بنابراین واگذاری چنین بازاری به خصال شخصی افراد امری نادرست خواهد بود.
اینجاست که چشمان نظارت باید باز باشد، ابتدائا "نظارت" باید بتواند ببیند و سپس با انجام اقدامات قانونیِ لازم حقوق مصرف کنندگان را پاس بدارد. در این مسیر مشکلاتی پیش رو هست. اگر از این بگذریم که در هر بازاری همواره امکان توافق خارج از حدود و نرخ های تعیین شده، بین خریدار و فروشنده ی کالا و یا خدمت وجود دارد، بنظر دستگاه های ناظر بینایی و یا توان تخصصی نظارت بر برخی صنوف بازار را ندارند.‌ در صنوفی همچون دندان پزشکی، برخی مشاغل در حوزه ی مسکن مانند سنگ و سرامیک نمای ساختمان، میز و مبل و... بنظر توان تخصصی بررسی کالا و خدمت با قیمت های طلب شده وجود ندارد. در برخی موارد ظاهرا عیار بازار از دست همه خارج شده است، و همه چیز به انصاف و وجدان فروشنده واگذار شده است، در صنوفی همچون فروش و یا اجاره ی ملک و زمین، کرایه تاکسی ها و... . و در برخی صنوف هم با اینکه ظاهرا قیمت ها، همچون، نقاط دیگری از کشور می باشد، اما واقعا کالا و یا خدمات ارایه شده به لحاظ کیفیت در سطوحی بسیار نازل تر از همان مناطق دور و نزدیک می باشد.
بنابراین (چشمان تاریک نظارت بر اصناف دهلران) چندان هم عنوان تندی نیست وقتی که می دانیم و می بینیم مردم مستمند در هر بنگاه اقتصادی کالا و یا خدمت، مجبور به پرداخت هزینه های اجحاف آمیزند و ای بسا کالا و یا خدمتی که تحویل می گیرند از سطحی بسیار نازل برخوردار است.
نظارت های تخصصی بر قیمت و کیفیت در بازار و انجام اقدامات عاجل، وظیفه ایی است که فوت وقت نمی پذیرد چرا که مردم یعنی ولی نعمتان دولت و حکومت، به عینه، در سختی و تنگنا هستند.
با این همه روش انتخاب اعضا و کارکرد برخی دستگاه های نظارتی همچون اتاق اصناف دهلران و دیگر دستگاه ها، خود موضوعی در خور بررسی و دقت می باشد، که به مجالی دیگر واگذار می شود.

نظرات   

 
#1 دهلرانی 1398-08-19 17:43
بله" چشمان تاریک نظارت بر اصناف دهلران" تیتر تندی نیست .انچه تند است قیمت های متفاوت و خارج از عرف کالا و خدمات در دهلران است.آنچه تند و غیرمسوولانه و غیرقابل اغماض است ، چشم پوشی ادارات ذیربط و پشت میزنشینهای دهلران در اعمال نظارت و مهار تورم خارج از قاعده در این شهر است.
کسی منکر گرانی و تورم در کشور نیست ، آمارهای بظاهر امید وار کننده و دستکاری شده دولتمردان از مهار و نرخ رو به کاهش تورم در خوشبینانه ترین حالت شاید گزینشی و در یک جغرافیای خاص مصداق داشته باشد اما آنچه مشخص است اینکه اصناف محترم در استان ایلام و بویژه در شهردهلران که در کسری از ثانیه نسبت به افزایش کالا و خدمات خود تابع التهابات بازار بوده و هستند در هیچ حالتی در شرایط بلعکس آن حاظر به تابعیت از بازار و کاهش قیمت تورم زده ی اجناس نیستند ...در این بین "نظارت" بر بازار و اصناف است که چه در هنگام بالا رفتن تورم کاذب و چه در عدم پایین آمدن التهاب ها ، مشغول سرایش ترجیع بند "شتر دیدی ،ندیدی است".
مردم دهلران متاسفانه سالهاست که دیگر هیچ انتظاری از دستگاههای نظارتی ندارند و پشت میزنشینهای نظارتی هم سالهاست عینک "هر کی سی خوشه است" معروف را زده و وقت اداری را پشت میزهای نرم خود سپری میکنند ؛ تا که چه پیش آید...
 

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group