امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار

تبلیغات


قطع الرجالی‌، ناکرده های رجال و راهکار مردمی

سروش حقیقت_ به استناد آمار رشد فرزندان دهلران در سطوح مدیریتی استان کاری دشوار و البته مطالبه ایی پر تکرار و کهنه بوده که چندان گوش شنوایی نیافته است. اما اشاره ی این نوشته بر ناکرده هایست که نقد آن بر انگشت شمار نیروهایست که به هر اسباب و شکل توانستند سری در میان سرها در آورند و انجام ندادند آنچه را می باید و آسیب کم کاری آنها امروز برای انتخابات مجلس عیان گشته است.
با احترام به تمام کسانی که علاقمند هستند در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند باید گفت حق این است کسانی نامزد انتخابات مجلس شوند که به اختصار در حد و اندازه ی این جایگاه باشند. اگر نامزدهای انتخاباتی به لحاظ های مختلف سابقه، رزومه، وجاهت علمی، نگرش فکری-سیاسی، وجاهت اجتماعی و مهم تر از همه شاخصه ی "شرافت اخلاقی " در سطحی کمتر از حد لازم نمایندگی پارلمان کشور باشند حاصل آن، همان می شود که با افت جایگاه و عملکرد مجلس شورای اسلامی مواجه خواهیم بود و از کشور تا مناطق آسیب خواهند دید. امری که متاسفانه امروز به جرات روی داده است.
باری!
این مهم مسلتزم شناسایی و پرورش نیروهای مستعد طی فرایندی تدریجی و تجربی در مدت زمانی چندین ساله می باشد.
امروز در دهلران علیرغم علاقمندی زیاد مردم برای شرکت پر شور در انتخابات و آمادگی بیش از هر موقع برای همگرایی، با پدیده ایی مواجه ایم که از دیرباز، در ادبیات سیاسی ما با نام " قطع الرجالی" معروف بوده است.‌ مقصود از رجال در این تعبیر نه مردان و یا فقط افراد حاضر به حضور در عرصه، بلکه همان شخصیت های بارز و رشد یافته ای در سیستم مدیریتی و حاکمیتی است که دارای مشخصه هایی از جمله صفات برشمرده ی قبلی باشند.‌ شخصیت هایی که توان تهییج و بسیج اجتماعی مردم، بی تحمیل، التماس، خرید آراء و اشخاص و یا روی در بایستی های خویشاوندی-قبیلگی و قومی باشند.
چرا !؟ تقصیر چیست و از کجاست؟
بررسی این موضوع که چرا امروز در عرصه ی انتخابات چنین خلایی احساس می شود نیازمند واکاوی گسترده و عمیقی است، اما به عنوان یک دلیل، به وضوح، می توان انگشت تاکید بر قصور اندک رجال موثری از شهرستان نهاد که به هر ترتیب، اغلب آنها به رای همین مردم جایگاه یافتند اما در شناسایی، معرفی، حمایت و پشتیبانی از نیروهای مستعد، کمترین حرکتی در رشد فرزندان شهرستان نکردند.
می باید طی سنوات گذشته، شاید در بازه ایی نزدیک به یک یا دو دهه، نیروهایی بومی و مستعد از هر نظر، شناسایی می شدند و در عرصه های مختلف فرصت کار، کسب دانش و تجربه می یافتند تا امروز به عنوان نیروهای دارای توانایی و قابلیتِ جلب رای و نظر مردم وارد عرصه انتخابات می گشتند. این قصور کمی نبوده است. حقیقتا سابقه ی افراد را نه فقط برای کرده های آنها، بلکه باید برای ناکرده های آنها نیز بر رسید و ارزیابی کرد. همان قدر جای دهی و پشتیبانی از نیروهای نامناسب و نامستعد در فرایند مدیریتی، در هر سطحی مضر است به همان میزان عدم تشخیص و حمایت از نیروهای کوشا و توانا نیز زیان مند خواهد بود. بتدریج مجموعه ها با فرسودگی و جامعه با احساس خلاء در معرفی افراد مواجه خواهد شد.
قطع الرجالی اعلام جرمی است بر رجال.‌
جرمی است که از ناکرده های ایشان ناشی شده است.‌
در این تنگنا، راهکار مردمی، حمایت بیش از پیش و سخاوت مندانه ی مردم، از فرزندان شایسته ی خود است . کسانی که اگر امروز دست شان گرفته شود می توانند و باید فردا دست مردم، شهرستان و فرزندان آن را بگیرند. باشد که ثمره ی آن، زایندگی همواره در مدیریت اجرایی شهرستان، استان و کشور باشد.

نظرات   

 
#1 رحمان 1398-10-12 20:46
امیدواریم روزی فرا رسد که به دور از زبان و قومیت مطالبه گر شهرمان دهلران باشیم یا به بلوغ فکری برسیم که هر کسی نماینده شد چند نوبت به او رای بدهیم به کسی که نماینده است و شناخت کافی از او پیدا کرده ایم بهتر است تا کسی که کانذید میشود/
 

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group