امروز : ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
آخرین اخبار

تبلیغات


تحلیلی بر انتخابات مجلس حوزه جنوب استان ایلام

محمدباقر پورمند_ یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی کم کم به روزهای حساس خود نزدیک می شود.
آنچه که در این مقطع به عینه می توان شاهد بود کم تحرکی، رخوت و بی رغبتی افکار عمومی نسبت به این دوره از انتخابات است.
بی تردید ویژگی های این دوره، نسبت به ادوار قبلی منحصر بفرد می باشد.
در این نوشتار سعی شده است به بخشی از این ویژگی اشاره ای گذرا شود.
۱_ در غیاب جریان های سیاسی فعلی به نظر می رسد گوش های افکار عمومی فعلا باید فقط منتظر شنیدن یک آوای سیاسی از آپراتور رسمی باشند. خروج جریان های سیاسی به دلایل عدیده باعث گردیده سطح کیفی سیاست ورزی بشدت تنزل پیدا کرده و منابع سیاسی خود به خود کمیاب به نظر برسند‌ این احتکار سیاسی در بازار سنتی سیاست دچار وازدگی نشده است. آنجا که باعث رکود و بی تحرکی سیاسی گردیده طبقه متوسط فعال امروزی می باشد و لاغیر!
۲_ شهرستان دهلران با برند بیشترین آمار فاقد کاندیدای شاخص و مطرحی می باشد. با استناد به همین مورد، شکاف همیشگی و سنتی قومیت دهان باز نکرده و دهانه این آتشفشان فعلا خاموش مانده و دو گانه عهد قجری رخ ننموده است! گسلی که متاسفانه همیشه در بزنگاه انتخابات فعال می شود و پس لرزه های آن منافع شهر را به لبه پرتگاه می کشاند. به جرات می توان گفت دهلران با وجود داشتن پتانسیل نیروی کارآمد و تحصیلکرده در سطوح مختلف مدیریت، به همین بهانه کمتر کسیِ جرات عرض اندام پیدا می کند. قطعا هیچ نیروی کارآمدی با وجود این کارزارِ زار و پریشان خود را هزینه نمی کند!
۳_ با توجه به نبود کاندیدای شاخص در شهرستان دهلران که دارای بیشترین آرا می باشد سبد آرا این شهر دچار چالش جدی انتخاب شده و در سردرگمی و بی هویتی، هر کاندیدایی با توجه به توانایی ها، مناسبات و روابط هواداران خود سهمی از این قربانگاه دشت می کند. بی شک با توجه به این حجم بالای آراء سرگردان گمان می رود آراء شهر دهلران سرنوشت نهایی انتخابات را رقم بزند.
۴_ به نظر می رسد با لحاظ هویت قومی، آرایش ساختاری آراء دهلران به گونه ی ✡ ➕ 3 باشد.
به این معنی آراء طوایف کُرد سه وجهی و بر اساس تقسیم بندی اسدالله چراغی، صادق کرمی و بهزاد علیزاده شکل یابد و از آن طرف آراء طوایف کایدخورده به صورت چند واحدی و یا چند ضلعی(شش ضلعی) که همه کاندیداها در آن سهمی دارند تبلور پیدا کند.
بر اساس گمانه زنی ها، رسوب آراء در دهلران شاید بالا باشد و عرضه آراء به صورت افقی و گسترده باشد تا عمودی و رو به بالا!
۵_ دره شهر با داشتن ۸ کاندیدا، حائز رتبه اول در داشتن نامزد می باشد. این میزان کاندیدا باعث شگفتی هر ناظر بیرونی است.
این شهرستان با توجه به تعدد کاندیداها قطعا دچار تشتت آراء می شود. وجود این تعداد کاندیداها باعث شبکه ای شدن آراء و پخش آراء در سطح افقی زمین کل کاندیداها می شود و شانس بالا بودن آراء را کاهش می دهد.
اما از سوی دیگر مردم این دیار ثابت کرده اند به لحاظ همگونی و جمع شدن در نقطه کانونی بیشتر از سه حوزه دیگر تجربه و مهارت دارند. کم بودن شکاف اجتماعی، همگرایی در نظر و جمع بندی نهایی مردم در هنگام انتخابات مثال زدنی‌ست.
۶_ در حوزه شهرستان آبدانان قطع یقین هیچ قوم و دسته ای به صورت یکپارچه و پکیج کامل دارای آمار جمعیتی بالایی نیست که به تنهایی باعث صعود کاندیدایی بشود. به همین خاطر آراء طوایف همدیگر را بالانس می کنند. به همین خاطر لزوم نشستن در کنار همدیگر زیر یک سقف انتخاباتی به شدت احساس می شود. به نظر می رسد آراء شهرستان آبدانان به طرز عجیبی وابستگی و موثری از شهرستان دهلران پیدا کرده است.
کما اینکه فی الحال جدال طرفداران احمدی و علیزاده به این دور هم کشیده شده است.
منتها این بار در قامت صادق کرمی و بهزاد علیزاده جلوه گر گردیده!
۷_ در حوزه بدره آخرین آمار انتخاباتی می تواند هر کاندیدایی را به فکر فرد ببرد. آخرین آمار این را می گوید که آقای حقی با کمتر از بیست رای به دور دوم راه نیافت!
کل آمار آراء این حوزه بالغ بر ۱۳۰۰۰ هزار رای می باشد و این آمار می تواند هشداری باشد برای کل کاندیداها! در صورتی که اجماع بر یک کاندیدا حاصل شود و رابط فامیلی خارج از حوزه به آراء آنان دست درازی نکند می توان به صورت جدی روی صندوق های رای این شهر حساب باز کرد.

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group